Soovin KUTSIKAT

 

Enne kui asud tegutsema, peaksid teadma:

1. miks soovid just alaska malamuuti?

Uuri alaska malamuutide kohta nii palju kui võimalik veebist ja kasvatajatelt. Külasta kenneleid ja tutvu alaska malamuutide igapäevaste tegevustega. Aruta koos perega põhjalikult läbi alaska malamuudi pereliikmeks võtmise poolt ja vastu argumendid. Leia argumenteeritud vastus eelnevalt esitatud küsimusele.

2. millised kulud kaasnevad malamuudi pidamisega?

TOIT – püsikulu
VETERINAARKULUD – püsikulu

AEDIK JA KUUT – ühekordne kulu

HOOLDUSVAHENDID – regulaarne kulu
TREENINGVAHENDID – ühekordne kulu

VÕISTLUSE JA NÄITUSEKULUD – planeeritav kulu vastavalt soovile

3. kuidas leida sobiv kasvataja?

Külasta alaska malamuutide kasvatajaid, kes teid meelsasti vastu võtavad. Küsi võimalikult palju nende alaska malamuutide ning aretuseesmärkide kohta. Püüa aru saada, kas jutt, mida räägitakse või kirjutatakse kodulehel, vastab tegelikkusele. Oma veendumuse kinnituseks võiksid külastada ka kelgukoeraspordivõistlusi ja näitusi, kus kasvataja osaleb. Leia kasvataja, kes on kompetentne ja tahtlik aitama sind kutsika kasvatamisel ning treenimisel ka peale ostu-müügi tehingut.

 

Enne kui hakkad kutsikat valima, peaksid teadma:

1. kes on kutsika vanemad?

Tee kindlaks, kas pesakonna mõlemad vanemad on alaska malamuudid (omavad FCI/EKL tõutunnistust) ja kas selle pesakonna puhul on täidetud aretusnõuded. Lisaks uuri kutsika vanemate iseloomu ja käitumisiseärasusi ning potentsiaali rakendiveos või näitustel. Küsi kasvatajalt, kas kutsika vanematel on tehtud ka muid uuringuid (pikakarvalisus,  neuropaatia jm), milleks aretusnõuded ei kohusta. Kontrolli pärilike silmahaiguste ja düsplaasiauuringute tulemusi ning kehtivust Eesti Kennelliidu tõuregistrist.

2. kas soovid isast või emast kutsikat?

Välimikult on isased malamuudid suuremad, turjakõrgus kuni 65 cm ja kaal 40 kg. Emaste turjakõrgus jääb enamasti 60 cm alla ja kaal ei ületa 35 kg. Emastel on keskmiselt 3x aastas jooksuaeg, isased jooksevad alati, kui läheduses on indlev emane. Täiskasvanud isane malamuut jõuab ka üksinda kergemat rakendit vedada, emaseid peaks rakendis olema vähemalt kaks. Kui kahtled valikus, küsi kasvatajalt lisainfot.

 

Enne kui allkirjastad lepingu, peaksid teadma:

1. kas sinust saab kutsika omanik või kaasomanik?

Enne ostu sooritamist uuri järele, kas kutsikas saab lepingu allkirjastamise järgselt sinu omandisse või jääb kaasomandisse. Viimase puhul on sinu jaoks hulgaliselt kitsendavaid tingimusi, millest pead olema eelnevalt teadlik. Kui nõustud kaasomandis kutsikaga, siis hoolitse selle eest, et kõik kokkulepitud tingimused kajastuksid ka lepingus.

2. millised on kasvataja eritingimused?

Eesti Kennelliit soovitab kasutada tüüptingimustega ostu-müügilepingu blanketti millele kasvataja saab lisada omapoolselt eritingimusi. Küsi enne lepingu sõlmimist, milliseid eritingimusi kasvataja soovib lepingusse lisada ja mida need sinu jaoks praktikas kaasa toovad.

3. kas kutsikaga saad kaasa tõutunnistuse ja lemmikloomapassi?

Alaska malamuut on koeratõug, seega peab alaska malamuudi kutsika ostja saama kaasa ka tõutunnistuse. Oluline on jälgida, et see oleks FCI/EKL tõutunnistus. Koeral peab olema ka lemmikloomapass, kus on kirjas tema kiibinumber ja teostatud vaktsineerimised.

 

Ajakohane info Kelgukoerte Treeningkeskuses
sündinud või planeeritava pesakonna kohta

Uuri lähemalt >>